Jak zostać zawodnikiem?

Droga do stania się zawodnikiem kiteboardingu jest krótsza, niż mogłoby się wydawać. Przede wszystkim należy zacząć od nauki kitesurfingu pod okiem wykwalifikowanego instruktora. Po odbyciu kursu należy kupić własny sprzęt i dalej udoskonalać swoje umiejętności. Po osiągnięciu pewnego poziomu, gdy już w pełni panuje się nad latawcem, deską, manewrami oraz podstawowymi skokami, można zacząć myśleć o starcie w zawodach. Pierwsze pytanie, jakie należy sobie zadać, brzmi: która odmiana kiteboardingu najbardziej mnie interesuje?. Kolejnym krokiem jest zakup odpowiedniego sprzętu do danej dyscypliny oraz wzięcie udziału w zawodach. Konieczne też jest wykupienie ubezpieczenia OC na zawody kiteboardingowe. Polecamy Kartę Kiteboardera PZKIte, którą można nabyć na stronie PZKite.org. W czasie imprez sportowych zawodnicy wymieniają spostrzeżenia oraz udzielają początkującym porad.

Czym zajmuje się trener kite?

Trener kiteboardingu to osoba odpowiedzialna za zaplanowanie, zorganizowanie oraz kontrolę procesu treningowego w klubie sportowym. W odróżnieniu od instruktora kiteboardingu, którego zadaniem jest nauka podstaw kiteboardingu, zadaniem trenera jest podnoszenie umiejętności sportowych zawodników oraz przygotowanie ich do startu w zawodach.

Sprzęt potrzebny do startowania na zawodach

Course Racing

Wyścigi na hydroskrzydłach dzielą się na dwie „podklasy” różniące się wymogami sprzętowymi. KiteFoil nie ma żadnych ograniczeń sprzętowych ani ilościowych. To klasyczna wolnoamerykanka. Formuła Kite natomiast ma ograniczenia ilościowe oraz ograniczenia sprzętowe – dopuszczony jest jedynie sprzęt zarejestrowany, spełniający przepisy klasowe IKA. Lista producentów oraz modeli dopuszczonych do startu w zawodach znajduje się na stronie internetowej IKA. Zestaw składa się z deski, hydroskrzydła oraz czterech latawców o różnych rozmiarach. Ideą tych ograniczeń jest kontrolowanie tzw. wyścigu zbrojeń.

PZKite w zawodach polskich 2020 dopuszcza wszelkie hydroskrzydła i latawce w tzw. klasie Formuła Kite Open. Celem tej rozszerzonej klasy jest umożliwienie startu wszystkim chętnym pływającym na hydroskrzydłach. Sprzęt jest dowolny z nie więcej niż czterema latawcami i jednym hydroskrzydłem.

Expression – Freestyle

Zawodnicy startujący w tej kategorii używają desek typu twip-tip oraz latawców typu C-Shape. Często zamiast tradycyjnych wiązań, które trzymają stopy, zawodnicy używają wiązań stosowanych w wakeboardingu, tzw. buty. Przepisy klasowe w żaden sposób nie ograniczają sprzętu, każdy może startować w zawodach na wybranym przez siebie sprzęcie.

Expresion – Wave

Zawodnicy używają sprzętu zaprojektowanego do użytkowania w czasie surfowania na fali. Większość firm produkujących sprzęt posiada odpowiednie modele desek oraz latawców przeznaczonych do tej dyscypliny. Deska służąca do pływania na falach wygląda identycznie jak deska do surfingu, obie różnią się tylko wymiarami oraz wagą. Deski do surfowania z użyciem latawca są mniejsze, a ze względu na wzmocnioną konstrukcją cięższe. Przepisy klasowe w żaden sposób nie ograniczają sprzętu, każdy może startować w zawodach na wybranym przez siebie.

Speed

Do bicia rekordów zawodnicy używają bardzo mały desek kierunkowych, często osobiście zaprojektowanych, oraz klasycznych latawców pompowanych. Przepisy klasowe w żaden sposób nie ograniczają sprzętu, każdy może startować w zawodach na wybranym przez siebie.

Szczegółowe przepisy dotyczące poszczególnych dyscyplin i wiadomości z zawodów są dostępne na stronie federacji International Kiteboarding Association (internationalkiteboarding.org/) i na stronie PZKite.org i PSKite.pl (PSKite jest stowarzyszeniem zawodników, wchodzi w skład PZKite).

.

Share.

About Author

Informatyk, dziennikarz i specjalista od marketingu. Instruktor kitesurfingu PZKite i IKO level 3.

Comments are closed.