Wyczynowy kiteboarding jest dynamicznie zmieniającą się częścią kitesurfingu. Wiąże się to z ciągłym rozwojem technologicznym sprzętu. Mimo stale wprowadzanych zmian rozróżniamy trzy główne dyscypliny: Course Racing (wyścigi po trasie), Expression (freestyle, wave) oraz Speed (prędkość).

Course Racing

Course Racing to odmiana kiteboardingu najbardziej zbliżona do żeglarstwa. Główną klasą jest Formuła Kite, czyli wyścigi z użyciem hydroskrzydeł oraz latawców komorowych. Podzielona jest na sprzęt rejestrowany w IKA (Formuła Kite IKA) oraz na sprzęt nierejestrowany (KiteFoil).

Przepisy oraz taktyka regatowa Course Racingu są bardzo podobne do innych klas żeglarskich, a zawody często odbywają się równolegle z innym klasami. Rywalizacja polega na jak najszybszym opłynięciu określonej trasy. W czasie wyścigu zawodnicy rywalizują na kursach pod wiatr oraz z wiatrem. Zawodnicy na wodzie rywalizują wszyscy razem lub w podziale na tzw. floty. Liczba zawodników we flocie zwykle nie przekracza czterdziestu.

Sama rywalizacja polega na jak najszybszym opłynięciu określonej trasy. Wyścig zaczyna się od wspólnego startu, a kończy po przekroczeniu linii mety. Dziennie rozgrywanych jest kilka wyścigów. Każdy wyścig to punkty do klasyfikacji generalnej. Liczba zebranych punktów przez okres trwania zawodów decyduje o klasyfikacji końcowej.

Wyścigi Formuły Kite są zdecydowanie bardziej dynamiczne od klasycznego żeglarstwa – trasy zwykle ustawia się tak, że wykonanie dwóch lub trzech okrążeń zajmuje najlepszym do 10 min.

Z radością informujemy, że polscy kibice będą mogli oglądać w Kołobrzegu indywidualne mistrzostwa Europy w Formule Kite IKA, które zostaną rozegrane w dniach 1823 sierpnia 2020 r. PZKite we współpracy z Polskim Związkiem Żeglarskim oraz władzami Kołobrzegu przedstawiły zwycięską ofertę w konkursie International Kiteboarding Association. Jest to ciekawe wyzwanie dla PZKite, bo spodziewamy się udziału około 100 zawodników nie tylko z Europy. Będą to jedne z najważniejszych regat żeglarskich w Polsce bieżącego roku. Trzymajmy kciuki, aby światowa pandemia została opanowana do tego czasu.

Warto przypomnieć, że MKOl zaakceptował Formułę Kite Mixed Relay w programie igrzysk w Paryżu 2024. Jest to milowy krok w popularyzacji Course Racigu. Będzie to wyścig sztafety mieszanej składającej się pary kobieco-męskiej. Spodziewamy się boomu klasy FK po igrzyskach w 2020.

Expression – Freestyle

Jest to jedna z najstarszych i najbardziej widowiskowych dyscyplin kiteboardingu. Polega na wykonywaniu ewolucji w powietrzu, które oceniane są przez jury. Zawodnik wykonuje określoną liczbę trików w trakcie tzw. heatu. Im trudniejszy i lepiej wykonany trik, tym wyższa nota. Wygrywa zawodnik z najwyższą liczbą zebranych punktów.

We freestylu wyróżniamy dwa główne kierunki rozwoju ewolucji. Główny to tzw. wakestyle (tricki wywodzą się z wakeboardu) – ewolucje wykonywane są przy dużej prędkości, raczej nisko nad wodą, zawodnicy pływają w butach używanych również do jazdy za motorówką. Drugi nurt to BigAir (zwany również oldschool) – tricki wykonywane są wysoko w powietrzu, zawodnicy często zdejmują deskę z nóg (a to wyklucza stosowanie butów).

Expresion – Wave

Jest to połączenie kitesurfingu z klasycznym surfingiem. Latawiec pomaga zawodnikom złapać falę. Przejazd oceniany jest przez jury, które bierze pod uwagę wybór fal oraz dynamikę, płynność i styl jazdy.

Speed

Reguły w tej dyscyplinie są bardzo jasne. Kto szybszy, ten lepszy! Speed to konkurencja, w której liczy się średnia prędkość na określonym odcinku 500 m. Obecny rekord to 107 km/godz. Zawody w speedzie rozgrywane są na bardzo specyficznych akwenach – najczęściej długich, płytkich kanałach, z silnym wiatrem wiejącym od brzegu. Najbardziej znanym spotem jest Luderitz w Namibii.

Share.

About Author

Informatyk, dziennikarz i specjalista od marketingu. Instruktor kitesurfingu PZKite i IKO level 3.

Comments are closed.