Autor: Paweł Modzelewski

Norwegia potocznie kojarzy się z fiordami oraz z wikingami. Niewiele osób wie, że Norwegia to również kraina wszelakich sportów zimowych, w tym snowkite’a. Jeśli uprawiasz kitesurfing, nauka snowkite’a zajmie ci kilka chwil.

Snowkite w Norwegii

Snowkite w Norwegii

Do Norwegii można dotrzeć na kilka sposobów. Najłatwiej dojechać samochodem przez Niemcy, Danię i dalej przez most z Kopenhagi do Malmö w Szwecji, ale można też wybrać opcję łączoną z promem ze Świnoujścia do Ystad. Drugi sposób to samolot z większości dużych miast w Polsce linii: LOT, Norwegian, SAS, Wizzair względnie Ryanair do Oslo lub Bergen. Podróż trwa niecałe 2 godziny. Linie lotnicze oferują codziennie dwa–trzy połączenia. Cena przelotu to średnio 100 zł w jedną stronę plus bagaż. Za przejazd pociągiem z lotniska w okolicach Oslo do Haugastol zapłacimy około 500 NOK. Podróż samochodem potrwa około 3,5 godz. samochodem, a pociągiem 5 godz.

Najlepszym miejscem na snowite jest Hardanger, największy, mierzący 8,6 tys. km2 płaskowyż Europy, który znajduje się w środkowej części Norwegii. Hardangervidda to mekka snowkiterów, a Haugastøl jest bramą do śnieżnego eldorado. Właśnie na tym płaskowyżu odbywają się najbardziej prestiżowe zawody świata – Red Bull Ragnarok, o których piszemy w osobnym artykule.

Snowkite w Norwegii

Snowkite w Norwegii

Sezon snowkitingowy trwa od końca listopada do maja, a czasami do czerwca. Od stycznia do początku kwietnia utrzymują się najlepsze warunki. Tony białego puchu pokrywają pięknie pofałdowany płaskowyż. W styczniu i lutym dni są krótsze niż w Polsce, od początku marca są coraz dłuższe i bardziej słoneczne. Wiatr osiąga średnio 14–18 węzłów, a temperatura w dzień od listopad do maja waha się od -8 do -2°C. W czasie silnych wiatrów droga nr 7, która prowadzi do głównych spotów, bywa zamknięta z powodu opadów i słabej widoczności. Można wówczas pojechać do alternatywnych spotów znajdujących się w odległości 30–50 km.

Aby nie tracić czasu na szukanie najlepszej lokalizacji do jazdy, warto skorzystać z aplikacji Haugastøl Wind Meter. Dzięki informacjom pogodowym i kamerom internetowym można sprawdzić aktualne informacje o pogodzie na najbardziej popularnych spotach – Ørteren, Ørterdalen, Lægreid, Skulevika, Skiftesjøen, Dyranut. Przydatna jest też strona https://www.haugastol.no/en/weather (aktualna pogoda) oraz https://www.yr.no (prognoza).

Snowkite w Norwegii

Snowkite w Norwegii

Haugastøl położony jest w centralnej części kraju kraju, na granicy dwóch różnych systemów pogodowych, co daje dwukrotnie większą szansę na wiatr, słońce i dobry śnieg. Płaskowyż Hardangervidda jest ogromny, a wzdłuż drogi nr 7 na odcinku prawie 40 km można znaleźć mnóstwo spotów i prawie zawsze jedno lub więcej dobrych miejsc z wiatrem. Droga nr 7 jest odśnieżana, drewniane tyczki wyznaczają szklak, a przy każdym spocie mieści się zatoczka do zaparkowania auta.

W Haugastøl działa polska szkoła PZKite – Kite Zone Norway, która prowadzi szkolenia po polsku, angielsku i norwesku, organizuje wycieczki snowkite’owe oraz ma bazę noclegową.

Geilo jest klasycznym narciarskim kurortem. To idealna baza wypadowa dla miłośników snowkite’a, oddalona o około 30 km od płaskowyżu Hardangervidda, ale zaletą miejscowości jest dużo większa liczba miejsc noclegowych oraz bogata oferta innych form spędzania wolnego czasu. W mieście są hotele, pensjonaty, można też zamieszkać w typowo norweskich całorocznych drewnianych domach (hytte). W Geilo są zarówno stoki narciarskie, jak i trasy na narty biegowe, można również popływać w basenie czy pójść do spa. Wędrówki na rakietach, jazda skuterami śnieżnymi, przejażdżki psimi zaprzęgami, wędkowanie pod lodem czy jazda samochodem po lodzie to alternatywne sposoby spędzenia czasu.

Snowkite w Norwegii

Snowkite w Norwegii

Przy drodze nr 7 znajdują się również schroniska oraz hotele, m.in. Halne Fjellstugu, Dyranut Fjellstova, Fossli Hotel, Eidfjord Guest House, Quality Hotel Vøringfoss, Eidfjord Fjell & Fjord Hotel. Wszystkie te lokalizacje są oddalone od Haugastøl maksymalnie o godzinę jazdy samochodem.

Alternatywą dla okolic Haugastøl/Geilo jest równie urokliwy Haukeliseter, położony na południe od parku narodowego Hardangervidda, z rozległą bazą noclegową w okolicznych miejscowościach i stacją narciarską odległą o około godzinę jazdy od Hovden. Przenocować można w okolicznych miejscowościach położonych niedaleko terenów idealnych na snowkite.

Ceny w Norwegii są umiarkowane, w porównaniu do tamtejszych zarobków nie wydają się astronomiczne, chociaż czasem mogą zaskoczyć. Artykuły spożywcze są nieco droższe niż w polskich sklepach, z wyjątkiem produktów mlecznych i mięs, które są dużo droższe. Wybór w sklepach jest również dużo mniejszy. Pokój 2-osobowy kosztuje: w hotelu 750–1500 NOK, w kwaterze 350–950 NOK, a w hostelu: 400–750 NOK. Cena benzyny wynosi 14–16 NOK za litr, a za posiłek w niedrogiej restauracji zapłacimy 150–220 NOK.

Share.

About Author

Informatyk, dziennikarz i specjalista od marketingu. Instruktor kitesurfingu PZKite i IKO level 3.

Comments are closed.