We wtorek 18 sierpnia 2020 r. wystartowały Mistrzostwa Europy w Kitesurfingu Ford Kuga Formula Kite Individual European Championships. Po raz pierwszy zawodnicy ścigają się na sprzęcie, który będzie używany na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu. W zawodach jest bardzo wysoka frekwencja kobiet.

Dokładnie o godzinie 12.30, 18 sierpnia br. w Pucku oficjalnie rozpoczęły się Mistrzostwa Europy w Kitesurfingu w Formule Kite. Zawody tej rangi rozgrywane na hydroskrzydłach odbywają się w Polsce po raz pierwszy i są wyjątkowe, ponieważ na tym samym sprzęcie wystartują zawodnicy Igrzysk Olimpijskich w Paryżu. To właśnie w 2024 kitesurfing zadebiutuje jako sport olimpijski.

Te mistrzostwa to test nowego sprzętu. Zawodnicy ścigają się na sprzęcie, który został wprowadzony na rynek kilka miesięcy temu – powiedział Markus Schwendtner, sekretarz Międzynarodowego Stowarzyszenia Kitesurfingu (IKA).

Hydrofoile zawodnicze są sprzętem produkowanym seryjnie i zgłaszanym do IKA. W innych zawodach dopuszcza się, żeby zawodnicy startowali na deskach, które są prototypami, są personalizowane. W przypadku Mistrzostw Europy w Kitesurfingu deski są ustandaryzowane, co cztery lata wymagają certyfikacji.

W zawodach w tym roku mamy bardzo wysoką frekwencję kobiet. Na 92 startujących zawodników, co jest świetnym wynikiem zważywszy na sytuację związaną z epidemią COVID-19 i restrykcje związane z podróżowaniem, startuje aż 26 kobiet. Wśród nich jest Gisela Pulido Borrell. To wielokrotna mistrzyni świata we freestylu, która tym razem wystartuje w Formule Kite w Pucku.

Hiszpańska zawodniczka przez wiele lat była główną rywalką polskiej kitesurferki Karoliny Winkowskiej – trzykrotnej mistrzyni świata we freestylu. Dziewczyny wielokrotnie spotykały się podczas zawodów Pucharu Świata w Kitesurfingu, walcząc o najwyższe miejsca na podium.

Startuję w Pucku, ponieważ w tym roku są to to najważniejsze zawody na świecie. Z powodu epidemii większość zawodów została odwołana. Wcześniej pływałam freestyle, a od roku rozpoczęłam przygodę z Formułą Kite. Chciałam robić coś nowego i wystartować na igrzyskach olimpijskich, które będą uwieńczeniem mojej kariery sportowej. Trenuję zatem do olimpiady w Paryżu – mówi Gisela Pulido Borrell.

Duży procent zawodników stanowią dzieci i młodzież, którzy dzisiaj bardzo entuzjastycznie wypowiadali się na temat rozpoczętych właśnie mistrzostw.

– Jestem bardzo pozytywnie nastawiona, bo przez całą tą sytuację związaną z Covidem myśleliśmy, że się nie spotkamy na żadnym zgrupowaniu. Fajnie, że mistrzostwa odbywają się w Polsce, bo to jest duma. To są pierwsze zawody foilowe w historii naszego kraju. Chciałabym, żeby wszyscy zawodnicy wrócili do domu i powiedzieli, że w Polsce jest fajnie – mówi Julia Damasiewicz (lat 15) – jedna z najlepszych polskich zawodniczek.

Gdybym miał coś poradzić młodszym zawodnikom, to powiedziałby, żeby jak najszybciej zaczęli i cisnęli progres – mówi Marceli Stępniewski (lat 11) – jeden z najmłodszych kitesurferów na mistrzostwach.

W oficjalnej ceremonii otwarcia Mistrzostw Europy w Kitesurfingu uczestniczyli Hanna Pruchniewska, Burmistrz Miasta Puck, Markus Schwendtner, sekretarz Międzynarodowego Stowarzyszenia Kitesurfingu (IKA), Igor Czernik, Prezes Polskiego Związku Kiteboardingu (PZKite). Zawodnicy uczestniczyli też w próbnych wyścigach.

Zawody organizowane są zgodnie z najnowszymi wytycznymi w zakresie przeciwdziałania COVID-19. Na miejscu obecny jest lekarz. Ceremonia otwarcia i zamknięcia odbywa się na świeżym powietrzu. Wyeliminowane zostały wszelkie grupowe spotkania z zawodnikami. Biuro zawodów komunikuje się z nimi poprzez komunikatory internetowe.

– Postanowiliśmy zmniejszyć do niezbędnego minimum ilość rozdawanych zawodnikom materiałów oraz wspólnych spotkań organizacyjnych. Uczestnikom rozdajemy jedynie koszulki startowe i bransoletki do identyfikacji – mówi Michał Zieliński, organizator zawodów, członek Polskiego Związku Kiteboardingu.

Share.

About Author

Informatyk, dziennikarz i specjalista od marketingu. Instruktor kitesurfingu PZKite i IKO level 3.

Comments are closed.