Podjęcie decyzji o nauce pływania na desce kierunkowej otwiera drogę do kite wave’a oraz pływania na foilu. Po opanowaniu podstawowych umiejętności swobodnego pływania na twin tipie na poziomie PZKite 4 – co obejmuje m.in. zwrot do SWITCH i pływanie na krawędzi TOE-sidowej – możesz śmiało rozpocząć naukę pływania na desce kierunkowej. Pierwsze kroki możesz stawiać w zasadzie na każdej: przeznaczonej na fale, strapless freestyle, freeride directional czy race. Jednak najlepsze będą deski o nieco większej wyporności niż docelowa, dużej szerokości, ściętej rufie i nosie.

pływanie na esce kierunkowej

pływanie na esce kierunkowej

Pierwszą umiejętnością do opanowania będzie start na desce.

Są dwie możliwości:

1. Start z głębokiej wody
Wygląda podobnie jak na twin tipie. Ustawiasz deskę przed sobą, najlepiej z kite’em ustawionym na lewym lub prawym halsie w zależności od tego, w którą stronę chcesz popłynąć. Zawsze ustawiaj nos deski w kie- runku startu. Dzięki ustawieniu kite’a na halsie będziesz dryfować mocniej i stawiać większy opór na desce, co ułatwi ci wystartowanie. Nogi na desce powinny być zawsze ustawione tak, żeby przednia naciskała deskę w oko- licach jej środka ciężkości, bliżej nosa niż rufy. Dołącz
drugą nogę w okolicach rufy, po czym możesz cofnąć kite’a do zenitu i wykonać ruch startowy latawcem. Start wykonuje się tak samo jak na desce twin tip.

2. Start z płytkiej wody z pozycji stojącej/start z plaży
Połóż deskę przed sobą na wodzie, nosem ustawioną w tę stronę, w którą chcesz wy- startować. Wykonaj ruch startowy latawcem. Kiedy skierujesz kite’a w dół, odbij się tylną nogą od dna, a przednią ustaw w okolicach środka ciężkości deski, bliżej nosa niż rufy. Kierując następnie kite’a w górę, dołóż drugą nogę w okolicach rufy deski i kontynuuj pracę latawcem. Mocno skontruj go po pierwszym ruchu w dół, żeby powstał tzw. LIFT (siła unosząca), który utrzyma cię przy starcie nad deską bez konieczności siadania do wody.

Drugą umiejętnością po starcie będzie utrzymywanie prawidłowej pozycji na desce oraz umiejętność poruszania się po niej (jeżeli nie korzystasz ze strapów). Na desce kierunkowej można pływać bez strapów, co pozwala na swobodne poruszanie się po jej pokładzie. Płynąc, możesz tak korygować ustawienie stóp, by łapać równowagę i uzyskać odpowiedni balans na desce. Jeżeli wieje słabiej, możesz stać bliżej środka deski, mniej szeroko rozstawiając stopy, natomiast przy silniejszym wietrze bardziej sprzyjająca jest szeroka pozycja, z tylną nogą odstawioną przy rufie deski. Sama pozycja podczas pływania jest bardzo podobna do przyjmowanej na desce twin tip.

ZWROT DO SWITCHA, czyli zwrot z wiatrem, powinien zostać opanowany na poziomie pły- wania na desce twin tip. Na desce kierunko- wej wykonuje się go tak samo, jednak warto zaznaczyć, że w tym przypadku nazywa się go ZWROTEM PRZEZ RUFĘ. Pływanie w pozycji SWITCH jest zdecydowanie mniej efektywne i wygodne na wiatr, dlatego płynąc na desce kierunkowej, musisz umieć zmieniać ustawienie nóg.

Trzecią umiejętnością będzie zmiana pozycji podczas płynięcia z regularnej na switch i odwrotnie. Możesz zrobić to przed zwrotem lub po zwrocie, a w każdym z tych przypadków są dwa sposoby zmiany. Oba stosuje się w odciążeniu, korzystając ze wspomnianego w opisie startu na desce mechanizmu LIFT. Gdy chcesz wywołać LIFT, płynąc, skieruj dynamicznie latawiec do zenitu, dociągając płynnie bar w ostatniej fazie wznoszenia latawca tak, żeby móc na chwilę zawisnąć nad deską, ale bez wznoszenia w górę. I to jest właśnie moment na zmianę nóg!

1. Zmiana przez przejście: podczas zmiany nóg zawsze odrywaj najpierw tylną i dostawiaj ją równolegle do przedniej, po czym odstawiaj przednią nogę na rufę. Od razu po zmianie nóg zapracuj dynamicznie la- tawcem w dół i skontruj, żeby nabrać prędkości i ustawić kite’a poprawnie na halsie.

2. Zmiana przez przeskok: w momencie wy- wołania LIFTU naciśnij deskę RÓWNO- MIERNIE obiema nogami. Odbijając się, zmień pozycję nóg o 180 stopni. Zmianę w powietrzu wykonasz przez kontrrotację bioder w stosunku do barków, obracając się zawsze przez frontside.

Aby płynnie przechodzić od switcha do normala i na odwrót, warto w ramach ćwiczeń zmienić kilkakrotnie pozycję w czasie każdego halsu.

Czwartą umiejętnością jest zwrot na wiatr, czyli ZWROT PRZEZ SZTAG.
Wbrew różnym teoriom wcale nie trzeba kopać deski tak, żeby zrobiła shifty i obróciła się no- sem w przeciwnym kierunku.

Pierwszą fazę zwrotu przez sztag wykonuje się tak samo jak podczas klasycznego zwrotu na desce twin tip, czyli przez zatrzymanie. Płynąc na halsie, odpuszczasz płynnie bar, kierując deskę ostro na wiatr do chwili, gdy przekroczy linię wiatru. W momencie zatrzymania dociągasz płynnie bar, dzięki LIFT-owi odrywasz stopy od deski i obracasz ciało nad nią na przeciwny hals. Podczas zmiany pozycji deska
powinna również zostać obrócona nosem na przeciwny hals – pomaga jej w tym poprzedzające zatrzymanie się przez przeostrzenie do momentu, w którym nos przekracza linię wiatru, oraz dopchnięcie go przednią nogą pod- czas zmiany pozycji, ponieważ obracasz się w przeciwnym kierunku niż deska. Pozostaje tylko poprawnie ułożyć nogi na desce i pracować latawcem tak, żeby nabrać prędkości.

PAMIĘTAJ: najszybciej zyskasz te umiejętności pod okiem wykwalifikowanych instruktorów w licencjonowanych szkołach PZKite. Kiedy będziesz wykonywać opisane wyżej czynności w sposób swobodny, nie zostanie ci nic innego, tylko ruszać na fale!!! POWODZENIA !!!

 

Autor: Łukasz Koniuszewski, instruktor, wykładowca PZKite

 

 

Share.

About Author

Informatyk, dziennikarz i specjalista od marketingu. Instruktor kitesurfingu PZKite i IKO level 3.

Comments are closed.