Autor: Tomasz Janiak, trener polskiej kadry w kiteboardingu


Postanowiliście zacząć pływać na foilu, bo to teraz bardzo modne. Robicie więc mały rekonesans i jesteście kompletnie zdezorientowani. To, co kiedyś było prostym wyborem, stało się teraz bardziej skomplikowane ze względu na mnogość skrzydeł. Odpowiedni dobór hydroskrzydła może sprawić, że odkryjecie nowe doznania, zakochacie się w lewitacji, będziecie zadowoleni i uśmiechnięci na wodzie. Zły wybór natomiast spowoduje, że dołączycie do grona sceptyków. Na rynku w tej chwili jest ponad 50 różnych hydroskrzydeł, więcej opcji niż kiedykolwiek wcześniej, ale która z nich jest właśnie dla was?


Najważniejsze pytanie, na które trzeba sobie odpowiedzieć, brzmi: „Co chcę robić na foilu? Ścigać się, pływać po falach czy po prostu uprawiać freeride?”. Kolejne pytanie: „Ile chcę na to wydać?”.
Gdy już odpowiecie sobie na te pytania, to przed zakupem musicie zwrócić uwagę na konstrukcję skrzydła.


W konstrukcji hydroskrzydeł dominuje aluminium oraz znacznie droższe włókno węglowe. Aluminium jest zwykle tańszą opcją, ale foile aluminiowe są o 2–3 kg cięższe niż porównywalne węglowe. Dalsze zalety foili z włókna węglowego to: większa szybkość i kontrola w wyścigach oraz znacznie lepsze tłumienie niepożądanych wibracji. Generalnie foile węglowe są wygodniejsze i łatwiejsze do kontrolowania przy dużej prędkości oraz podczas agresywnych manewrów, za to droższe i zdecydowanie bardziej delikatne.

Drugim ważnym elementem konstrukcji hydroskrzydła, który należy wziąć pod uwagę, jest kształt lotek. Smukłe, długie skrzydła o wysokim współczynniku AR (aspect ratio) mają wyższą prędkość maksymalną, lepszą manewrowość, za to wolniej wchodzą w lewitację i są mniej stabilne przy małej prędkości. Te cechy sprawiają, że są popularnym wyborem osób, które mają ambicje ścigać się w regatach i są raczej doświadczonymi kitesurferami.

konstrukcja hydroszkrzydła

konstrukcja hydroszkrzydła

Grube i szerokie hydroskrzydła o niskim współczynniku AR są bardziej stabilne przy niewielkiej prędkości, osiągają małą prędkość maksymalną i są zdecydowanie trudniejsze do kontrolowania przy dużej prędkości. Te cechy sprawiają, że są częstym wyborem początkujących foilerów i osób, które chcą uprawiać freeride, pływać po falach czy wykonywać triki.

Na rynku można znaleźć wiele skrzydeł, które charakteryzują się pośrednim AR, i spełniają potrzeby większości klientów – począwszy od nauki po wyścigi rekreacyjne.

Lotki przypominają klasyczne skrzydło samolotu, wiele foili ma w przednich oraz tylnych lotkach podgięte końcówki, tzw. wingtips. Zaokrąglone skrzydełka oznaczają, że hydroskrzydło traci trochę siły nośnej i przyśpiesza, ale pomaga w manewrach bez ryzyka wynurzenia lub „wentylacji”, co może się wydarzyć przy płaskiej lotce. Takie rozwiązania stosowane są przede wszystkim w skrzydłach z włókna węglowego przeznaczonych do ścigania.

Większość kitesurferów uważa, że przednie skrzydło jest najważniejsze i można pominąć tylny stabilizator, ponieważ nie jest szczególnie ważny – to duży błąd. Stabilizator jest tak samo ważny jak skrzydło, więc konieczne jest znalezienie odpowiedniego balansu między przednią a tylną lotką. W zależności od profilu stabilizatora, kształtu, kąta, rozmiaru, wasze hydroskrzydło może reagować zupełnie inaczej na: prędkość, pompowanie, wejście w lewitację, manewrowość oraz stabilność. Od doboru lotek będzie również zależeć odpowiedni balans – przednia noga vs tylna noga. Stabilizator ogonowy musi działać idealnie z przednim skrzydłem i redukować każdy burzliwy przepływ wody z masztu i kadłuba, aby zminimalizować zakłócenia stabilności.

hydroskrzydło

hydroskrzydło

Podobnie jak lotki, kształt masztu będzie miał wpływ na jakość jazdy i osiągi. Jednak w przypadku masztów ważnymi wymiarami są: szerokość, grubość, a przede wszystkim sztywność.
Maszty na całej długości mają zwykle wysokość od 80 do 110 cm i pozwalają łatwo utrzymać się nad wodą bez dotykania deską do powierzchni podczas płynięcia po falach. Dostępne są również krótsze maszty, zwykle używane przez początkujących i podczas pływania w płytkiej wodzie.


Długie, cienkie maszty są szybsze, bardziej wydajne, ale mniej stabilne, natomiast krótkie i grube są bardziej zwrotne, stabilne, ale zdecydowanie wolniejsze. Ponieważ znaczna część masztu jest poza wodą podczas płynięcia, jego wymiary nie mają tak dużego znaczenia jak wymiary skrzydeł, jednak ci, którzy pływają z dużą prędkością, np. zawodnicy, potrzebują dłuższych, sztywniejszych masztów.

Mam nadzieję, że znaleźliście w tym artykule informacje, które pomogą w wyborze odpowiedniego hydroskrzydła.

Share.

About Author

Informatyk, dziennikarz i specjalista od marketingu. Instruktor kitesurfingu PZKite i IKO level 3.

Comments are closed.