Jak wykonać zwrot w lewitacji
Łukasz „Książe” Ceran, wielokrotny mistrz Polski w kitesurfingu, trener XPC – Łukasz Ceran Pro Camp
Mając już pierwsze starty, ślizgi i lewitacje na foilu za sobą, pewnie myślicie, jak na nim zawrócić.
Jeśli już zaczęliście pływać w lewitacji, to wiecie, że łatwiej płynąć pod wiatr niż z wiatrem. Zwłaszcza na początku płynięcie w dół wiatru sprawia więcej problemów, dlatego zaczniemy od zwrotu z wiatrem, który pozwoli zgubić nieco wysokości i nauczy pływać na pełnych kursach.
Pływanie na desce kierunkowej (wave)
Dla osoby, która swobodnie pływa na desce TT, dobrym wstępem jest pływanie na desce kierunkowej – zarówno typu wave, jak skim czy race. Chodzi o to, aby przyzwyczaić się do pływania nie na krawędzi, lecz prowadząc deskę bardziej płasko, a także do wchodzenia na switch lub do wykonywania zwrotów. Dużo łatwiej się tego nauczyć na deskach pływających po wodzie, a następnie przełożyć te doświadczenia na deski „lewitujące” nad wodą (czynności są prawie identyczne).
Zwrot z wiatrem na desce kierunkowej (wave) – dwa sposoby
Zwrot z wiatrem na desce kierunkowej można wykonać na dwa sposoby, oba poprawne. W pierwszym przypadku płyniecie na desce, odpadacie, przekładając kite’a na drugi hals, i zaczynacie płynąć na nowym halsie w pozycji switch. Kiedy czujecie się pewnie w pozycji switch, podnosicie latawiec na godzinę 11 (lub13), trzymając bar jedną ręką. Obciążacie przednią nogę, przekładacie tylną nogę do przodu, a po tym od razu przednią nogę do tyłu i zamiast na switchu, płyniecie w pozycji normalnej. Macie za sobą wykonany zwrot.
W drugim przypadku płyniecie na halsie, podnosicie latawiec na godzinę 11 (lub13), trzymacie bar jedną ręką, obciążacie przednią nogę, przekładacie tylną nogę do przodu, a potem od razu przednią nogę do tyłu i nie zmieniając kursu, wchodzicie na pozycję switch. Płynąc w pozycji switch, przenosicie latawiec na drugą stronę, jednocześnie odpadając i zmieniając kierunek płynięcia. W ten sposób wykonujecie wyjście z pozycji switch razem ze zwrotem.
Zwroty bez lewitacji
Zwrot z wiatrem na desce foil bez lewitacji wygląda dokładnie tak samo jak w przypadku deski kierunkowej. Przechodzicie z lewitacji do pływania wypornościowego, a następnie postępujcie według procedury opisanej powyżej.
Wejście na switch w lewitacji i powrót
Płynąc na desce w lewitacji w półwietrze, zaczynacie cofać latawiec na drugi hals i odpadać. Latawiec musi się cały czas przemieszczać, nie możecie go zatrzymać, bo straci moc, a wy lewitację. Latawiec cały czas powinien generować moc i lekko wyprzedzać ruch deski, linki mają być bez przerwy napięte. Gdy latawiec przemieszcza się na nowy hals, odpadacie i przechodzicie na palce na pozycję switch na nowym halsie. Najlepiej jest wyostrzyć do półwiatru na nowym halsie. Najczęstszy błąd polega na tym, że latawiec wchodzi na nowy hals, a osoba na foilu odpada do pełnego kursu i nie kontynuuje skrętu. Gdy foil pozostanie ustawiony z wiatrem, latawiec traci moc, a wy lewitację.
Powrót ze switcha do zwykłej pozycji (płynięcia z piętami po stronie nawietrznej)
Płynąc na pozycji switch, ponownie cofacie latawiec na nowy hals, odpadacie, utrzymując napięte linki i moc w latawcu. Latawiec musi wyprzedzać ruch deski.
Wejście na switch i powrót: warto przećwiczyć na desce TT, desce kierunkowej, następnie na desce foil bez lewitacji. Wykonanie tego manewru na desce foil w lewitacji jest ostatnim etapem nauki.
Zwrot przez rufę w lewitacji – dwa sposoby.
Aby zacząć naukę zwrotu przez rufę w lewitacji, trzeba umieć wejść na switch w lewitacji.
Zwrot przez rufę wykonuje się tak samo jak na desce kierunkowej. Macie dwie możliwości do wyboru – pierwsza to wejście na switch w lewitacji, a następnie zmiana nóg. Druga możliwość to zmiana nóg w czasie płynięcia w półwietrze i w ten sposób wejście na switch, a następnie zwrotem przez rufę przejście na nowy hals, a jednocześnie powrót do płynięcia w pozycji klasycznej, z piętami po nawietrznej stronie deski.
Ważne jest wejście na pozycję switch lub powrót ze switcha do pięt z napiętymi linkami i latawcem cały czas generującym moc.
Podczas zmiany nóg bardzo istotne jest, by przed przesunięciem tylnej stopy do przodu skierować pokład lekko do góry – gdy obie stopy znajdą się z przodu, deska zacznie obniżać lewitację i wówczas trzeba jak najszybciej postawić „nową” tylną nogę z tyłu i obciążyć ją na tyle, by deska utrzymała lewitację.
Pamiętajcie o pływaniu w kasku i kamizelce impact – zwłaszcza podczas nauki zwrotów czy innych manewrów!
Jeśli w danym momencie nie czujecie się na siłach podejść do zwrotu, nie róbcie tego. Usiądźcie w wodzie, obróćcie deskę i wróćcie, gdzie chcecie.
Ale jeśli czujecie moc i wenę, by pouczyć się nowych rzeczy, to nauka zwrotów jest świetną zabawą, a zwrot w pełnej lewitacji z nawiązką wynagradza dziesiątki wywrotek, które was czekają, zanim dopracujecie ten manewr.
Miłej zabawy i do zobaczenia na wodzie!