Najczęstsze błędy początkujących

Skończyłeś kurs kiteboardingu, instruktor powiedział, że jesteś gotowy do samodzielnego pływania, czas się usamodzielnić. Łatwo powiedzieć, ale ostatni raz pływałeś w w zeszłym roku i trochę się boisz, że popełnisz jakiś poważny błąd. Poniżej pokażemy najczęściej popełniane błędy i jak ich unikać.

  1. Przed startem zawsze sprawdź systemy bezpieczeństwa i ustawienia latawca oraz baru

Większość zrywek działa poprzez pociągnięcie kołnierza od siebie, ale są takie, które działają w drugą stronę. Podobnie, ich gros można złożyć jedną ręką, są jednak np. stare modele Cabrinhy składane na rzepy, których złożenie stanowi nie lada problem nawet dwoma rękami. Jeśli pływasz na nieznanym sobie sprzęcie, sprawdź działanie systemów bezpieczeństwa na brzegu, na wodzie będzie na to za późno. Zanim wejdziesz na wodę zobacz czy nie zaciągnąłeś stopera baru. Start latawca na pełnej mocy nie należy do przyjemnych i bezpiecznych. Przetestuj też działanie depowera, na rynku są różne systemy redukcji mocy latawca.

  1. Sprawdź na jakich latawcach pływają inni kitesurferzy

Zanim wejdziesz do wody popatrz, na jakich latawcach pływają, podobni do ciebie wagowo, kitesurferzy. Weź też pod uwagę ich umiejętności. Zaawansowani riderzy lubią czasem mieć nadmiar mocy, z którym ty możesz sobie nie poradzić. Przed wejściem do wody przyjrzyj się prognozie pogody. Jeśli zapowiadany jest wzrost siły wiatru lepiej wziąć nieco mniejszy latawiec. Płynąc możesz nie zauważyć, że wiatr wzrósł już ponad miarę. Jeśli stoisz i latawiec wyciąga Cię z wody, nie wahaj się użyć zrywki – to najbezpieczniejszy sposób lądowania latawca.

Sprawdz prognozę pogody

Sprawdz prognozę pogody

  1. Zawsze podpinaj linki do latawca po swojej nawietrznej

Pamiętaj, że podpinanie linek i przenoszenie latawca po swojej zawietrznej nie jest bezpieczniejsze. Jeśli asystuje Ci osoba, która jest niedoświadczona i wejdzie z nim w strefę mocy po twoje zawietrznej, może nie utrzymać latawca i wystartuje go w najmniej odpowiednim miejscu. Dodatkowe paniczne zaciągnięcie przez Ciebie baru jeszcze pogorszy sytuację i nieszczęście gotowe. Zawsze podpinaj latawiec po swojej nawietrznej.

  1. Ląduj i startuj latawiec tylko z pomocą ludzi, którzy wiedzą, jak to się robi

Stosuj zasadę ograniczonego zaufania do osób, które chcą Ci pomóc wystartować lub wylądować latawiec. Zawsze spytaj ich, czy już kiedyś to robili. Jeśli chwytają latawiec za krawędź spływu, niosą go na brzuchu albo zaczynają się z nim obracać kierując latawiec na swoją nawietrzną, zrezygnuj z pomocy, jeśli nie jest już za późno. Lepiej wylądować latawiec używając zrywki i zwijając linki, niż być ciągniętym przez krzaki z powodu dobrych chęci i braku umiejętności pomagających.

 

  1. Nigdy nie używaj elastycznego leasha do deski

Nigdy nie używaj elastycznego leasha do przypięcia deski. W sytuacji awaryjnej, po dynamicznym upadku do wody i zgubieniu deski, ciągnięty przez latawiec kitesurfer napina leash i powoduje wystrzelenie deski krawędzią w kierunku swojej głowy. W najłagodniejszym przypadku kończy się to szramą na twarzy, w cięższych wstrząsem mózgu lub uszkodzeniem głowy. Umiejętność bodydragów pod wiatr, których uczyłeś się na kursie, w zupełności wystarczą do odzyskania zgubionej deski.

NIgdy nie używaj elastycznego leasha do deski

NIgdy nie używaj elastycznego leasha do deski

  1. Zabierz ze sobą telefon, kask i kamizelkę, jeśli pływasz na głębokiej wodzie

Zawsze zabieraj ze sobą na wodę telefon w aquapacku. Nawet jeśli nie przyda się Tobie, będziesz mógł wezwać pomoc innym potrzebującym wsparcia. Weź kamizelkę. Przy kierunkach offshore i słabym wietrze walka o dopłynięcie do płytkiej wody potrafi naprawdę wykończyć. Często nie zdajemy sobie sprawy jak bardzo jesteśmy zmęczeni, dopóki nie zrezygnujmy z prób ostrzenia i wylądujemy w wodzie. Kamizelka zapewni nam pływalność na czas uregulowania oddechu i dopłynięciu do latawca po użyciu zrywki. Nie wypinaj się pochopnie ze zrywki na leashu. Latawiec jest twoim najlepszym przyjacielem na głębokiej wodzie zapewniając pływalność i widoczność z brzegu.

  1. Wczesną wiosną i późną jesienią uważaj na oznaki hipotermii

Pływając wiosną w zimnej wodzie uważaj na oznaki hipotermii. Niezborność ruchowa często nie jest efektem zapomnienia techniki tylko pierwszym objawem hipotermii powodującym sztywnienie mięśni. Zimna woda wlewająca się do pianki robi swoje. Następujące po sobie problem z koncentracją i koordynacją startu na desce to typowe objawy wyziębienia. Jeśli zlekceważysz te znaki to w kolejnych stadiach czeka Cię utrata poczucia upływającego czasu i ustanie drżenia mięśni zwiększające jednocześnie ich sztywność. Do utraty przytomności i tragedii już tylko krok.

  1. Przypomnij sobie prawo drogi

Zanim wejdziesz do wody przypomnij sobie prawo drogi. Nawet jeśli masz pierwszeństwo na prawym halsie, stosuj zasadę ograniczonego zaufania. Czasem lepiej odpaść, niż zderzyć się na pełnej prędkości z osobą, która nie zna przepisów. Mijając się na prawym halsie z innym kitesurferem podnieś latawiec do góry aby ułatwić mu minięcie bez zbędnej utraty wysokości. Nie staraj się na siłę przepłynąć za plecami stojących kitesurferów by zyskać cenne metry wysokości względem wiatru. W takich sytuacjach najczęściej dochodzi do splątania latawców, a czas niezbędny do rozplatania jest często znacznie dłuższy, niż dodatkowy hals dla nabrania wysokości. Unikaj grup szkolących się. Kursanci bardzo często nie panują dostatecznie nad latawcem i potrzebują dużo wolnej przestrzeni wokół siebie.

prawo drogi

prawo drogi

  1. Pływaj we dwójkę lub z asystą z brzegu

Nigdy nie wiesz, co może Ci się stać na wodzie. Obecność drugiej osoby, która pływa w pobliżu lub obserwuje Cię z brzegu może okazać się zbawienna. Jeśli z jakiegoś powodu stracisz przytomność to jedyna szansa, że ktoś uratuje Ci życie.

  1. Nie lekceważ pogody

Chmury burzowe czy te związane z przechodzeniem frontu w rodzaju nimbocumulusów lub wałów szkwałowych mają to do siebie że zasysają przez sobą powietrze. W chwili ich przejścia wiatr zmienia kierunek o 180 stopnia, a także drastycznie wzrasta jego siła. Stanowią ogromne niebezpieczeństwo dla kitesurferów. Jeśli widzisz jedną z tych chmur, udaj się jak najszybciej na brzeg, wyląduj latawiec, zabezpiecz i przeczekaj aż Cię miną.

Chmura shelfowa zwiastuje gwałtowny wzrost wiatru

Chmura shelfowa zwiastuje gwałtowny wzrost wiatru

Share.

About Author

Informatyk, dziennikarz i specjalista od marketingu. Instruktor kitesurfingu PZKite i IKO level 3.

Comments are closed.