Pamiętajcie, że najlepszym przyjacielem kitesurfera na wodzie w sytuacji awaryjnej jest telefon w wodoszczelnym opakowaniu, tak zwanym aquapacku. Nie bójcie się z niego korzystać. Niesienie pomocy w sytuacji zagrożenia życia w Polsce jest bezpłatne. Przydatny jest też nożyk do cięcia linek, który można nosić w specjalnej kieszonce trapezu lub kamizelki asekuracyjnej. Jeśli wasza kamizelka będzie w jaskrawych kolorach, to łatwiej będzie Was zauważyć w czasie akcji ratunkowej. Pamiętajcie też, że w przypadku nocnych poszukiwań warto ściągnąć komin lub kaptur z głowy, by ułatwić nadlatującej jednostce namierzenie Was za pomocą kamery termowizyjnej reagującej na różnicę temperatur.

 

Poniżej znajdziecie najważniejsze numery telefonów, które każdy kitesurfer powinien mieć w swojej komórce.

Numer 112

 

Korzystamy z niego w każdym przypadku zagrodzenia życia lub mienia. Jeżeli incydent miał miejsce na wodzie, a jesteśmy w stanie przetransportować poszkodowanego na ląd, to również dzwonimy pod ten numer telefonu. Jest to numer międzynarodowy i gdybyśmy zapomnieli któregoś z innych numerów ratunkowych, to pod 112 uzyskamy pomoc służb działających w zintegrowanym systemie ratowniczo-gaśniczym.

Numer 601 100 100

 

Jest to numer do Centrum Koordynacji Ratownictwa Wodnego (WOPR) działającego w całej Polsce. Ratownicy WOPR posiadają grupy operacyjne, które udzielają pomocy osobom poszkodowanym na akwenach w całej Polsce. Z tego numeru należy korzystać w przypadku, kiedy zdarzenie ma miejsce w niedalekiej odległości od brzegu i od kąpielisk, na których znajdują się ratownicy WOPR. Dlatego ważne jest posiadanie wiedzy o miejscach, w których znajdują się ratownicy i dyslokacjach kąpielisk. W przypadku Zatoki Puckiej ratownicy WOPR stacjonują we Władysławowie, Jastarni i Gdyni. Miejscowości aż do Chałup są obsługiwane przez Władysławowo, Jastarnia i Juarata z lokalnej bazy a Hel z Gdyni. Nie musicie jednak tego pamiętać, bo decyzję, skąd wysłać ratowników podejmie za Was koordynator odbierający od Was telefon.

Numer  586 205 551

 

Morskie Ratownicze Centrum Koordynacji jest to bezpośredni numer telefonu do Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa, z którego należy korzystać w przypadku zagrożenia życia na morzu oraz terenach zalewu Wiślanego. W przypadku posiadania radia o częstotliwościach morskich, kanałem ratowniczym jest kanał 11. Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa zajmuje się również gaszeniem pożarów na akwenach należących do jej odpowiedzialności oraz działaniem przeciwrozlewowym.

Gdyby któryś z tych numerów został przez nas zapomniany numerem międzynarodowym jest numer 112.

 

Autor: Przemek Regulski

Share.

About Author

Informatyk, dziennikarz i specjalista od marketingu. Instruktor kitesurfingu PZKite i IKO level 3.

Comments are closed.