Autor: Bartosz Czernik

Wraz z postępem technologicznym instruktorzy sportów wodnych zyskują coraz więcej narzędzi, które wspierają szkolenie i zwiększają bezpieczeństwo. Początkowo podstawowym urządzeniem do komunikowania się na odległość na wodzie były krótkofalówki lub telefony komórkowe z legendarnym Samsungiem Solidem na czele. Od kilku lat coraz większą popularność zyskuje system BbTALKIN, wykorzystujący technologię Bluetooth. Postaram się przybliżyć zasady jego funkcjonowania i podzielić się doświadczeniem nabytym w naszej szkole.

BbTalkin'

BbTalkin’

Jak to działa?

Podczas pierwszego kontaktu z BbTALKIN-em prawdopodobnie większości z was przyjdzie na myśl skojarzenie z pierwszymi kamerkami GoPro. Design produktu i rozwiązania mające na celu ochronę odbiornika i nadajnika są bardzo podobne do stosowanych w popularnych kamerach sportowych. Zestawy BbTALKIN można konfigurować w różnych wariantach w zależności od przewidywanych zastosowań. Zestawy do kitesurfingu, sportów zimowych czy prac budowlanych będą się nieco od siebie różniły, ale jedno pozostanie wspólne – interkom. Modułowe akcesoria umożliwiają adaptowanie zakupionego zestawu do różnych warunków i zastosowań.

Standardowy zestaw do nauczania kitesurfingu składa się z następujących elementów:

Interkomy

Kilkucentymetrowe prostopadłościany z trzema guzikami z przodu, dwoma u góry i antenką pośrodku. Urządzenie informuje o swoim stanie za pomocą małej diody, która świeci sekwencyjnie lub w jednym z wybranych kolorów.

Wodoszczelna obudowa

Plastikowa obudowa zamykana na klips. Kabel od mikrofonu i głośnika montowany jest do obudowy za pomocą nakrętki z uszczelką.

Czapka z mocowaniem na interkom (instruktor)

Czapka lub kapelusz z rzepem do zamontowania zestawu głośnika z mikrofonem. Na górze nakrycia głowy znajduje się specjalny klips do zamontowania interkomu w obudowie.

BbTalkin'

BbTalkin’

Mocowanie na kask na interkom (kursant)

Zestaw dla kursanta jest przeznaczony do montażu na kasku za pomocą taśmy klejącej – tak samo jak GoPro. Klips z nadajnikiem dobrze się trzyma powierzchni kasku, ale mikrofon z głośnikiem często się odkleja – bez samodzielnego ulepszenia mocowania można zgubić część zestawu. Powertape, trytki czy inne patenty – to zależy od was.

Kable, ładowarki i inne

Standardowy zestaw kabelków USB do ładowania i aktualizacji.

Korzystanie z zestawu

Po zmontowaniu wszystkich elementów zestawu i naładowaniu nadajników pozostaje sparować interkomy ze sobą. Niestety czynność tę trzeba powtarzać kilkakrotnie w trakcie sezonu, gdyż co jakiś czas sparowane BbTALKIN-y tracą łączność. Samo parowanie jest niezbyt skomplikowane, ale wymaga skupienia i chwili cierpliwości. Pomoże załączona do zestawu instrukcja, którą warto od razu przyczepić do ściany w technicznej części bazy.

Po zmontowaniu i sparowaniu wszystkich interkomów można rozpocząć korzystanie z BbTALKIN-a. Gotowy do użytku zestaw informuje o swoim stanie przez głośnik, więc warto nasłuchiwać jego komunikatów, przykładając ucho, lub założyć kask/czapkę na głowę (początkowo guziki mogą być mylące, więc radzę włączać zestaw, trzymając go w rękach). Przed wyjściem na lekcje trzeba zainicjować łączność sparowanych wcześniej urządzeń. Aby zestaw działał, zarówno kursant, jak i instruktor muszą nacisnąć przycisk Połącz w swoich zestawach w nieodległym od siebie czasie. Tę czynność trzeba powtarzać za każdym razem, gdy zerwie się łączność, co następuje, gdy kursant oddali się od instruktora mniej więcej na 150 m. Najczęściej do zrywania łączności dochodzi, gdy halsujemy się pod wiatr.

BbTalkin'

BbTalkin’

Podczas obsługi zestawu często będzie można usłyszeć komunikaty w rodzaju: Działa? Słyszysz coś? Moje działa, a twoje? Jest naładowane?

Wpływ korzystania z systemu na szkolenie kitesurfingowe

W Chałupach w sezonie 2019 korzystaliśmy z Bb-Talking podczas wszystkich szkoleń od połowy poziomu PZKITE 2 w górę. Najlepszym dowodem na to, że system przyśpiesza naukę, jest bardzo pozytywny feedback, jaki mieliśmy po zajęciach, oraz widocznie szybsze postępy kursantów. Korzystanie z BbTALKIN-a podczas szkolenia kitesurfingowego, zanim kursant oddali się od instruktora na więcej niż 15 m, nie ma sensu, a nawet może przeszkadzać. Mowa oczywiście o warunkach szkoleniowych – na Półwyspie Helskim, gdzie szkoli się na głębokiej wodzie, z zestawów można śmiało korzystać niemal od początku. Jeśli jednak chodzi o doskonalenie technik z zakresu poziomu 3 i 4 PZKITE, to BbTALKIN spisuje się rewelacyjnie. System daje również poczucia bezpieczeństwa kursantom, którzy boją się wypływać na głębszą wodę lub po prostu oddalać od instruktora.

BbTALKIN kontra Motorola

Jak wypada BbTALKIN w zestawieniu z krótkofalówkami typu Motorola T92? W komunikacji między instruktorem a kursantem o niebo lepiej od nich. Za krótkofalówkami przemawia tylko znacznie niższa cena i większy zasięg. Najważniejsze argumenty za korzystaniem z systemu BbTALKIN zamiast krótkofalówek:

  • BbTALKIN pozwala na komunikację dwustronną. Kursant może swobodnie rozmawiać z instruktorem.

  • Komunikacja następuje bez konieczności naciskania przycisku.

  • Naprawdę wodoodporne obudowy interkomów (nie mieliśmy ani jednego przypadku wilgoci wewnątrz obudowy). Wygodne i sprawne montowanie na kasku i czapce. Mikrofon i głośnik jest w pełni wodoodporny i podczas korzystania w Zatoce Puckiej nie pojawiły się nawet ślady rdzy czy szadzi.

  • Parowanie za pomocą technologii Bluetooth. Szkolenia nie zakłóca inny instruktor, który „wchodzi” nam na kanał.

  • Instruktor może mieć ze sobą na wodzie krótkofalówkę do kontaktu z bazą lub innymi instruktorami.

Zdecydowanym minusem BbTALKIN-a jest jego cena zestawu. Zestaw dla kursanta i instruktora kosztuje 445 dol. (około 1750 zł), natomiast dwie Motorole H2O kosztują około 350 zł.

BbTalkin'

BbTalkin’

Wady i zalety BbTALKIN-a

Po czterech miesiącach korzystania z zestawów na Półwyspie Helskim mogę śmiało stwierdzić, że w tę technologię warto zainwestować. Jak większość elektroniki przeznaczonej do użytku w ekstremalnych warunkach również zestaw BbTALKIN nie jest pozbawiony wad i kilku często irytujących rozwiązań. Jest ich jednak niewiele w porównaniu do ogromu zalet.

Wady

  • Dodatkowy zajęcie przed rozpoczęciem szkolenia.

  • O zestaw trzeba dbać, chcąc, żeby posłużył dłużej niż jeden sezon – częste płukanie, ładowanie w suchym miejscu, ostrożne zakładanie odbiorników na klipsy itd. Jest z tym trochę roboty, zwłaszcza gdy śpieszymy się na zajęcia!

  • Dosyć często zrywa połączenie po oddaleniu się i konieczne jest ponowne naciśnięcie przez kursanta i instruktora przycisku Połącz.

  • Interkomy lubią się rozparować ze sobą 5 minut przed zajęciami.

  • Wysoka cena.

  • Delikatne akcesoria, więc warto zaopatrzyć się od razu w zapasowe elementy, zwłaszcza że trzeba je kupować w Holandii. Łatwo urwać np. plastikowe zatrzaski od obudowy wodoszczelnej, a kosztują około 160 zł.

  • Mocowanie głośnika na klej nie działa, krótko mówiąc.

Zalety

  • Prawdopodobnie najlepsze rozwiązanie na rynku w tym przedziale cenowym, jeśli chodzi o bezprzewodową łączność w szkoleniu sportowym.

  • W zestawie stereo bez problemu się słyszymy na wodzie.

  • Wystarczająco dobry zasięg.

  • Żeby zgubić zestaw na wodzie, trzeba się naprawdę postarać.

Share.

About Author

Informatyk, dziennikarz i specjalista od marketingu. Instruktor kitesurfingu PZKite i IKO level 3.

Comments are closed.