Czego można się uczyć po pierwszym skoku? To pytanie często pojawia się w głowie początkującego kiteboardera. Jakie triki i umiejętności należy poznać oraz w jakiej
kolejności, żeby zapewnić sobie szybki i bezpieczny rozwój na wodzie? O czym należy pamiętać w trakcie nauki?
Gotowi? Zaczynamy!

Niezależnie od dziedziny kite, którą zechcesz docelowo uprawiać, podstawowe triki na desce twintip są niezbędne do dalszego pro- gresu. Do umiejętności podstawowych, które koniecznie musisz opanować, należą:

Pływanie na krawędzi frontside. Najłatwiejszym sposobem przejścia na przednią krawędź (frontside) jest ześlizg na płasko ustawionej desce, a następnie zwrot i przenie- sienie ciężaru na palce. U większości kursantów technika ostrego pływania na przedniej krawędzi przychodzi z czasem. Często konieczna jest poprawa pozycji przez mocniejsze ugięcie tylnej nogi i wyprostowanie biodra w stronę wody.

Skok ollie
Pierwsze oderwanie się od wody powinno być wykonane właśnie poprzez ollie. Kitesurfingowa „olka” jest dużo prostsza po nabraniu odpowiedniej prędkości przez kursanta i jednoczesnym zaciągnięciu baru przy wybiciu z tylnej nogi. Należy pamiętać o podciąganiu kolan do klatki piersiowej w trakcie skoku oraz prawidłowym lądowaniu na płaską deskę. Ollie ma nauczyć odpowiedniego doboru prędkości, opanowania ciała w locie oraz lądowania. Warto rozwijać ollie, łącząc je z lądowaniem na frontside lub z grabem.

Pop
W odróżnieniu od ollie, w którym wyskakujemy z nóg, pop to pierwszy skok z krawędzi. Konieczne jest nabranie odpowiedniej prędkości, chwilowe odpadnięcie, następnie prawidłowe zacięcie krawędzi i wyostrzenie. Istotna jest pozycja latawca. Na początku powinno to być wyżej niż 45 stopni. Podczas pierwszych prób latawiec pozostaje nieruchomo, później możemy dodawać sobie mocy, wykonując zacięcie latawcem w górę z pozycji 45 stopni, a następnie z powrotem w dół na pozycję 45 stopni przed lądowaniem.

Skok prosty
Warto przećwiczyć sam ruch latawcem, stojąc w wodzie i generując podniesienie. Na początku zalecany jest ruch latawcem tylko do zenitu, aby w przyszłości nie doprowadzić do wahadła i stopniowo uczyć się podniesienia i kontry na barze. Następnie ten sam ruch można ćwiczyć podczas płynięcia. Wystarczy dynamicznie unieść latawiec do zenitu, utrzymując krawędź. W kolejnej fazie dokładamy zaciągnięcie baru w kulminacyjnym momencie. Z upływem czasu zwiększamy prędkość płynięcia i szybkość zacięcia latawca. Podczas nauki pierwszych skoków należy pamiętać o odpowiednim i niezatłoczonym akwenie, właściwym doborze sprzętu oraz zasadzie małych kroków.

Gdy już potrafisz wykonać powtarzalny, wyładowany skok, ollie oraz pop na obie nogi, pora na:
Skok z grabem. Najprostszy grab to tail grab, czyli chwycenie tylną ręką rufy deski. Należy pamiętać o chwyceniu pośrodku baru z przełożeniem palca przez depower, co umożliwia jednoczesne pełne wybranie baru z zatrzymaniem ruchu latawca w zenicie. Nie należy początkowo skupiać się na grabie, tylko na właściwym prowadzeniu latawca jedną ręką. Jeśli chwytasz grab, ale spadasz jak wahadło lub na płaską deskę pionowo do wody, zapewne źle prowadzisz latawiec jedną ręką i nie trzymasz przełożonego palca wskazującego przedniej ręki. Ćwiczenia rozwojowe to skok transition i skok transition z grabem.

Backroll. Wydaje się, że dla większości kursantów najprostszym backrollem jest wersja z ruchem latawca przez zenit. Najczęstszy błąd to przelatywanie przez zenit lub kiteloop przez tylną rękę. Powodem jest brak kontry przednią ręką, szeroki chwyt na barze i nieograniczenie ruchomości latawca (chwyt jedną ręką, znany ze skoku z grabem). Trikami rozwojowymi do backrolla są backroll transition, backroll na na powerze (latawiec na 60–45 stopniach), backroll z grabem, double backroll.

Frontroll. Podstawowe punkty wyjścia do frontrolla to spokojna praca jedną ręką znana ze skoku z grabem i backrolla oraz mocne zgięcie przedniego kolana w stronę tylnego barku z jednoczesną pracą głowy, która jak zawsze nadaje rotację. Bez prawidłowej pracy latawca trik ten będzie bardzo trudny lub niemożliwy do wykonania. Triki rozwojowe to frontroll tail grab, nose grab, double frontroll.
Downloop/kiteloop. Rozwinie to twoje umiejętności prowadzenia latawca w każdym punkcie okna wiatrowego, co pozwala na progres od poprawy zwrotów po wejście docelowo w dyscypliny takie jak wave, big air, foil. Warto umiejętnie stopniować poziom trudności ćwiczeń, czyli np. zaczynamy szkolenie loopów od latawca treningowego, później przechodzimy na mały latawiec pompowany, wreszcie docelowy latawiec pompowany. Podobnie stopniu- jemy ćwiczenia: loopy na plaży z trenażerką, start z loopem, zwrot z downloopem, transition z loopem, skok prosty z loopem podczas lądowania, wysoki skok z loopem podczas lądowania, megaloop (wysoki skok wykonywany z loopem w szczycie mocy latawca).

Niezależnie od tego, czy szykujesz się na występ w pucharze świata, czy po prostu chcesz poczuć pełną, nieograniczoną moc latawca unhooked, freestyle to zupełnie nowe oblicze kitesurfingu, które przede wszystkim widocznie poprawi twoje zdol- ności fizyczne na wodzie oraz umiejętność trymowania latawca.

Podstawowe triki unhooked, które należy opanować przed trudniejszymi ewolucjami, to railey, backroll unhooked i frontroll/s-bend. Dopiero po ich opanowaniu, najlepiej na obu halsach, możesz myśleć o pierwszych gra- bach i handle-passach. Idealnie jest opanować triki podstawowe na obu halsach.

Podstawowe zasady nauki trików freestyle’u (i nie tylko):
Dostosuj ćwiczenia i moc do swoich umiejętności i warunków. Przykładowa metoda nauki railey to: wypinanie się z haka na plaży przy latawcu z minimalną mocą, pop w haku, pop w haku z grabem, pop do toeside, wypinanie się i wpinanie w trakcie jazdy po powierzchni, wypinanie z próbami zacięcia – „gailey”, railey. Podobnie dobieramy moc latawca – zaczynamy od słabszych wiatrów i średnich rozmiarów w ustawieniu full depower i stopniowo zwiększamy moc. Podobnie jest z wyborem spotu, oczywiście na początku najlepszy jest flat.

Nigdy nie omijaj kolejności trików – trening freestyle’u jest tak ułożony, że triki bardziej zaawansowane składają się z podstawowych, dlatego pomijanie podstaw naraża cię na kontuzję lub zahamowanie postępów. Bez trików przygotowawczych wykonanie technicznie triku docelowego jest praktycznie niemożliwe.
Zawsze ucz się trików na obie strony (halsy) nawet jeśli nie wygląda to na początku najlepiej, nie pogłębiaj asymetryczności ciała i naucz się wszystkich trików podstawowych na oba halsy. Do tych trików możemy zaliczyć: railey/shifty, railey to toeside, railey to surface pass, backroll, frontroll/sbend.
Pamiętaj o bezpieczeństwie swoim i innych operujesz latawcem unhooked z dużą mocą, potrzebujesz dużej odległości od plaży i innych użytkowników spotu. Buty są bardzo przydatne w wakestyle’u, ale wypróbuj korzystanie z nich dopiero po opanowaniu trików podstawowych.
Oglądaj jak najwięcej filmów instruktażowych na temat danego triku, wizualizuj jego wykonanie, zanim wyjdziesz na wodę, wykonuj go „na sucho” na plaży, z latawcem treningowym i na kiteroomingu.
Przygotuj się jak najlepiej na brzegu do wykonania triku na wodzie.
Poproś instruktora lub kolegę o nagranie twoich prób. Wideoanaliza po sesji jest jednym z najlepszych sposobów wizualizacji właściwego triku.
Zawsze stosuj rozgrzewkę przed sesją oraz rozciąganie przed i po sesji.
Na wodzie przestrzegaj kolejki najazdów na wykonanie triku z innymi użytkownikami spotu.
Na bieżąco sprawdzaj wszystkie elementy wyposażenia, ponieważ w razie ich awarii narażasz się na kontuzję lub zniszczenie sprzętu.

Zanim przeniesiesz się na Cabo Verde, do Portugalii lub na Hawaje, warto poznać podstawy pływania wave, a następnie przenieść te umiejętności na deskę foil.
Dobrze jest opanować zwroty z downloopem backide/frontside i na odwrót. Jest to nieodzowne przy prawidłowym pływaniu na desce strapless. Zaczynamy zwykle jeszcze na desce twintip na płaskiej wodzie, stopniowo przechodzimy na deskę strapless/foil i fale.
Kiteboarding to bardzo wszechstronny sport. jak widzimy dróg rozwoju i możliwości jest bardzo wiele. Po opanowaniu podstaw możemy bezpiecznie i stopniowo przechodzić do ewolucji, które wcześniej wydawały się całkowicie poza naszym poza zasięgiem. Jeśli ten materiał będzie cieszył się powodzeniem, w następnych częściach serii zajmiemy się trudniejszymi trikami w każdej z odmian.

Zawsze stosuj rozgrzewkę przed sesją oraz rozciąganie przed i po sesji.
Na wodzie przestrzegaj kolejki najazdów na wykonanie triku z innymi użytkownikami spotu.
Na bieżąco sprawdzaj wszystkie elementy wyposażenia, ponieważ w razie ich awarii narażasz się na kontuzję lub zniszczenie sprzętu.

 

Przemysław Wójcik, instruktor, wykładowca PZKite
Zdjęcia: Wojciech Antosiewicz, Bartłomiej Chęciński

Share.

About Author

Informatyk, dziennikarz i specjalista od marketingu. Instruktor kitesurfingu PZKite i IKO level 3.

Comments are closed.